کنفرانس ملی آموزش و توسعه سرمایه‌های انسانی برگزار شد

سومین کنفرانس ملی آموزش و توسعه سرمایه‌های انسانی به مدت دو روز در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران برگزار شد.

 دکتر محمد باقر نوبخت، معاون رییس جمهور و رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در مراسم اختتامیه کنفرانس با اشاره به اهمیت موضوع آموزش منابع انسانی با محوریت یادگیری سازمانی گفت: با توجه به رفع تحریم ها و گشایش ارتباط با دیگر کشورها انتقال دانش و یادگیری و توسعه منابع انسانی بسیار پر اهمیت است

v8ddzq1igqb5ysg5jca6

وی از برگزاری چنین کنفرانس های علمی در کشور حمایت کرده و حضور خود را در این کنفرانس به مثابه حضور دولت دانسته و حمایت‌های معنوی از این گونه کنفرانس ها را بسیار پراهمیت عنوان کرد.

دکتر سعید سعادت هم که درباره یادگیری سازمانی با رویکرد مدل شایستگی سخن می‌گفت اظهار کرد:‌ سازمان های امروزی باید بتوانند با مدیریت سنتی و فرآیندهای زنگ زده حداکثر کالبد نیمه جان سازمان خودشان را حفظ کنند و اگر قرار باشد روح رشد و تعالی را به سازمان های خودشان بدمند چاره ای ندارند جز اینکه به سمت یادگیری سازمانی حرکت کنند.

وی با تاکید بر اینکه باید از رویکرد آموزش به رویکرد یادگیری سازمانی حرکت کنیم و این از چالش هایی است که امروز با آن مواجه هستیم گفت: شعارآموزش، سرمایه است و بدون توجه به شعور یادگیری سازمانی، رویکرد شایستگی کارساز نخواهد بود و سازمان ها جهت تغییر و انعطاف گزینه ای جز یادگیری مستمر نخواهند داشت.

مدیرعامل مجتمع فنی تهران افزود: در موفقیت انسان، ۱۵ درصد دانش و مهارت و ۸۵ درصد شایستگی های پنهانی او نقش دارد که معمولا در استخدام سازمان ها و ارگان ها به این موضوع توجهی نمی‌شود.

وی با اشاره به ارائه مدل آفتاب گردان شایستگی که بر اساس الگوی اسلامی-ایرانی تعریف و تدوین شده است گفت: در این مدل حدود ۱۰۰ شایستگی را می‌توانیم مورد ارزیابی قرار دهیم که مدل های شایستگی انسان ها به طور کامل مورد بررسی قرار می‌گیرد و می ‌توان از آن در همه امور استفاده کرد.

سعادت با بیان اینکه یادگیری سازمانی، فرآیندی است که در آن رفتار و کردار انسان ها تغییر می‌کند گفت:‌ با این نوع یادگیری، فرد به گونه ای دیگر اندیشیده و عمل می‌کند و توانایی پاسخگویی سریع تر و موثرتر را در محیط پیچیده و پایا کسب کرده و تصمیم موثری اتخاذ می‌کند.

دکتر عفتی داریانی، معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران در این کنفرانس با بیان اینکه برگزاری این همایش یک اقدام غیردولتی بوده و به دنبال احساس نیاز و مسوولیت پذیری برگزار شد گفت: از عزیزانی که موضوع آموزش و منابع انسانی را دنبال می‌کنند و همه دست اندرکاران کنفرانس تشکر می‌کنیم وبرگزاری این گونه کنفرانس ها برای ما ارزشمند است.

وی با بیان اینکه همه دوستان و علمای علم مدیریت و منابع انسانی معترف هستند که ما به دنیال یک سازمان پویا هستیم تاکید کرد: باید سازمان یادگیرنده و بالنده داشته باشیم و برای رسیدن به این هدف باید به نیروی انسانی توجه لازم صورت گیرد چون هیچ ابزار و تجهیزات و یا ماشین آلاتی نمی‌تواند جایگزین نیروی انسانی شود.

وی ادامه داد: همه تجهیزات و ماشین الات ساخته انسان است و تنها انسان است که به مرور زمان می‌تواند خودش را متعالی کند و باید این نکته را مرتبا به مدیران ارشد یادآور شویم که به نیروی انسانی توجه زیادی داشته باشند.

معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران، موضوع مهم بعدی را توجه به اثربخشی و کاربردی بودن آموزش ها دانسته و افزود:‌ متاسفانه یک معضل در نظام اداری داریم و آن این است که آموزش های ضمن خدمت ما از آن حالت مهارتی و کاربردی بودن فاصله گرفته است و به اعتقاد

بنده آموزش های سازمان ها و واحدهای آموزشی در حوزه انسانی نباید به دنبال ارتقای دانش و دانش افزایی باشند بلکه هدفشان باید مهارت افزایی و توانمند سازی باشد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه متاسفانه در این زمینه ضعف بسیار شدیدی داریم گفت:‌ فارغ التحصیلان ما توان اجرای ماموریت های سازمان ها را حتی در بخش تخصصی خود ندارند که باید متولیان آموزش به موضوع نیروی انسانی در سازمان ها توجه خیلی زیادی داشته باشند.

علی زرافشان، معاون وزیر آموزش و پرورش هم در این همایش گفت: ‌آموزش و پروش به عنوان بزرگترین دستگاه که تامین کننده نیروی انسانی است در آستانه تحول در حوزه منابع انسانی قرار دارد و با توجه به سند تحول و اینکه شایستگی ها منجر به رتبه بندی معلمان می شود ما در آستانه تعیین شایستگی حرفه ای هستیم. در این زمینه انجمن علمی-آموزشی و توسعه منابع انسانی ایران می‌تواند یار خوبی برای وزات آموزش و پرورش باشد.

در این کنفرانس بزرگ ملی به موضوعاتی چون چالش‌ها و فرصت‌های بهبود جایزه ملی تعالی آموزش و توسعه منابع انسانی، توسعه آموزش منابع انسانی با رویکرد یادگیری و فناوری، بازگشت سرمایه در آموزش و دغدغه‌های آموزش و توسعه منابع انسانی پرداخته شد.

این کنفرانس با مجوز رسمی از سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و مرکز آموزش مدیریت دولتی با حضور مدیران ارشد این سازمان برگزار شد و مجتمع فنی تهران و انجمن علمی-آموزشی و توسعه منابع انسانی ایران برگزارکنندگان سومین کنفرانس ملی آموزش و توسعه سرمایه‌های انسانی بودند.

در خلال این کنفرانس مراسم تجلیل از مقام استاد پرداختچی نیز با حضور رییس دانشگاه شهید بهشتی و معاونان آموزش و پژوهش وزارت علوم و دیگر اساتید و دانشجویان دانشگاه های کشور برگزار و هدایایی به وی اعطا شد.

همچنین در این کنفرانس مراسم اهداء جایزه ملی تعالی آموزش برگزار و بیش از ۴۰ سازمان بزرگ که در حوزه آموزش و توسعه منابع انسانی به صورت ویژه فعالیت کرده اند و توسط تیم ارزیابان با شاخص های خاص مدل تعالی آموزش ارزیابی شده بودند جوایز خود را از معاونان وزرا دریافت کردند.

ارسال دیدگاه جدید
شما میتوانید نظر و پیشنهاد خود راجب سایت و مطلب را برای ما ارسال کنید.

دیدگاهی ارسال نشده است!